Шоколадний брауні

Шоколадний брауні — десерт, який отримав особливу популярність в США і Канаді, де його продають у будь-якому кафе чи ресторані, і багато любителів випічки обов’язково готують цю страву вдома. Назва страви прямо пов’язане з його кольором. У перекладі з англійської «brown» означає «коричневий». Сам десерт придбав популярність на Американському континенті ще в початку XX століття. Для канадців і американців брауні — символ домашнього тепла, нагадування про дитинство, як, наприклад, для росіян — бабусині пиріжки.
У США існує легенда, що брауні побачив світ завдяки помилці кухаря, який займаючись приготуванням бісквіта, просто забув покласти в тісто борошно. Можливо факт і цікаве, але зовсім не доказовою. Сьогодні існує кілька видів брауні і, до речі, до складу одного з них борошно дійсно не входить. Це Fudgy brownies. Якщо дослівно перекласти — «живий брауні». Таку назву десерт отримав з-за рідкої начинки, яка за великим рахунком навіть не є начинкою. Просто ласощі випікається рівно стільки часу, щоб встигли приготуватися тільки краї тіста, а всередині брауні залишився трохи рідким. Десерт нагадує пудинг і має ніжну, соковиту консистенцію і незвичайний смак.
В класичний рецепт брауні входять шоколад, яйця, цукор, олію, борошно. Шоколад і масло розтоплюють, яйця збивають з цукром. Змішують шоколадну та яєчну маси, підмішують борошно. Тісто виливають у форму і запікають у духовці. Готовий брауні розрізають на шматочки, прикрашають свіжими ягодами, горіхами, цукровою пудрою. Десерт подають гарячим, кімнатної температури або сильно охолодженим — все залежить від рецептури. Нарізати брауні на тістечка найкраще в охолодженому вигляді або навіть витриманому кілька годин на холоді. Теплий десерт має дуже ніжну структуру і нагадує мафіни, холодний — більш щільну, така випічка більше схожа на трюфелі. Подають брауні до кави, морозиву, а дітям пропонують з теплим молоком.