Маринований часник

Маринований часник під час приготування зберігає всі свої корисні властивості, а ось неприємна гіркота, яка багатьох змушує відмовлятися від цього продукту, навпаки, зникає. При цьому стає менш вираженим часниковий запах, тому маринівка дозволить їсти улюблені страви навіть перед діловою зустріччю або романтичним побаченням. J
Маринований часник часто використовують у вигляді закуски до міцним спиртним напоям. Для цього його можна їсти без будь-яких додаткових інгредієнтів, або ж до нього додати інші мариновані овочі. Також його кладуть у всі страви, як і звичайний часник, щоб надати частування апетитний аромат.
Маринують часник разом з оцтом, сіллю і цукром. Також до нього можна додати будь-які спеції та сушені трави. Таким чином, він виходить ще більш смачним і ароматним, і цілком може претендувати на чільне місце в складі якого-небудь блюда.
Перед тим, як маринувати часник, його можна повністю очистити, або ж зняти тільки верхню лушпиння. Деякі готують його окремими зубчиками, інші ж воліють цілі головки. Якщо часник є одним з інгредієнтів маринованого салату, то можна нарізати пластинками.
Часто часник заготовляють на зиму, розкладаючи його по стерильним баночках. Для цього використовують як холодний, так і гарячий розсіл. Він може довго зберігатися навіть без загортання. Досить просто щільно закрити банки силіконовими кришечками.